Co to jest spirulina, co zawiera i jakie są jej walory dla organizmu?

Spirulina jest niebiesko-zieloną odmianą algi. Jej nazwa odwołuje się do spiralnego kształtu. Egzystuje na świecie już ok. 3 mld lat, dzięki czemu jest jedną z najstarszych form istnienia na Ziemi. Rośnie naturalnie w czystych i ciepławych wodach: zbiornikach wodnych, jeziorach, rzekach, źródłach. W czasie rozwoju spirulina potrzebuje adekwatnej temperatury i insolacji, dlatego za najlepsze miejsce do ich rozwoju przyjmuje się Hawaje.

Co zawiera spirulina?

Spirulina jest uznawana za najbardziej bogaty składnik który znajduje się w przyrodzie. Zawiera ok. 60-70% białka, 18 aminokwasów, z których 8 nasz organizm nie generuje, beta-karoten – źródło witaminy A, witaminy B1, B2, B12, w dawkach dużo większych aniżeli w warzywach oraz owocach, kwas linolowy, arachidowy, nukleinowe – DNA i RNA. Spirulina zawiera również żelazo, wapń, fosfor. Spirulina Hawajska to rodzaj, który ma najwyższą koncentrację elementów odżywczych 1 g na świecie.

Jakie są pozytywy oraz pożytki przyjmowania spiruliny?

Spirulina dodatnio wpływa nasz organizm, od razu się asymiluje. Dla lepszego efektu wypada przyjmować ją przez dłuższy czas, już po pewnym czasie spostrzega się rezultaty. Spirulina dostarcza nam pełnowartościowego białka, które stanowi najważniejszy budulec. Zawiera bardzo dużo chlorofilu, więc skutecznie oczyszcza krew, zwiększa produkcję białych i czerwonych krwinek. Spirulina oddziałuje dodatkowo na przyrost energii, redukuje wyczerpanie, wspiera układ odpornościowy oraz trawienny poprzez eliminowanie nieprzydatnych składników przemiany materii z układu. Ponadto pomaga utrzymać odpowiednie pH organizmu, więc redukuje stany zapalne, odbudowuje włosy, skórę i paznokcie. Spirulina zapewnia dodatkowo działanie antywirusowe i antyalergiczne. Pewne badania wykazują nawet działanie antyrakowe, dzięki niszczeniu komórek rakowych u ludzi oraz zwierząt.




Objawy uboczne oraz przeciwwskazania w stosowaniu Spiruliny

Dotychczas nie potwierdzano rezultatów ubocznych brania Spiruliny. Jednak należy zwracać dużą czujność na jakość artykułu. Wielu producentów, by obniżyć jej wartość, dodaje przeróżne składniki chemiczne i wypełniacze, o których efektach ubocznych niedużo wiadomo. Osoby uczulone na jod bądź z nadczynnością tarczycy, nie powinny przyjmować morskiej odmiany spiruliny, lecz słodkowodną. Podobnie osoby, które są uczulone, na owoce morza i wodorosty. Zaleca się także ustanie przyjmowania spiruliny w czasie podwyższonej temperatury. Co poniektóre jednostki rozpoczynające przyjmować spirulinę, mogą na początku spodziewać się objawów ubocznych połączonych z oczyszczaniem organizmu, jak np.: wzdęcia, zaburzenia trawienia lub gazy. Jest to jednak całkowicie naturalny proces oraz pojawia się u niedużej liczby jednostek.


Źródło obrazka: http://www.foodmatters.tv/articles-1/therapeutic-uses-of-spirulina-for-treating-radiation-poisoning